Kansallinen senioriliitto ry katsoo, että sote-uudistuksen painotuksen on oltava valinnanvapauden lisäämisessä, sote-palveluiden integraatiossa, laadun parantamisessa ja nopeassa hoitoon pääsyssä. Eduskunnan on tehtävä näiden tavoitteiden mukaisia täsmennyksiä sote-lakiesityksiin.
Senioriliitto kannattaa sote-palveluiden kehittämisessä monituottajamallia, jossa julkinen, yksityinen ja kolmas sektori tuottavat palveluja. Alueilla pitää olla mahdollisuus hyödyntää kaikkien toimijoiden osaamista.
Lisäämällä valinnanvapautta ikääntyneet saisivat nykyistä paremmat mahdollisuudet itse päättää, minkä toimijan, yrityksen tai yhteisön tuottamia palveluja he haluavat käyttää. Samalla kilpailu palvelun laadulla vahvistuu. Palveluseteleiden ja henkilökohtaisen budjetin käyttöä tulee kunnissa edelleen lisätä valinnanvapauden turvaamiseksi.
Ikäihmisten palvelujen laadun ja turvallisuuden valvontaa on lisättävä kaikilla tasoilla ja valvonnan on oltava asiantuntevaa ja luotettavaa. Sanktioita vanhusten huonosta kohtelusta on lisättävä.
Kansallisen senioriliiton keskeisenä tavoitteena on ikäystävällinen kotikunta. Seniorien hyvinvoinnin näkökulma tulee olla esillä päätettäessä esimerkiksi kunnan taloudesta, sosiaali- ja terveyspalveluista, asumisesta, asuinympäristöstä, kaavoituksesta ja liikenteestä.
Kansallinen senioriliitto ry kannustaa kaikkia ikääntyneitä käyttämään äänioikeuttaan ja tukemaan ehdokkaita, jotka ajavat seniorien asioita.
Kansallinen senioriliitto ry
Hallitus
Lisätietoja:
Kansallinen senioriliitto ry
Anneli Taina, puheenjohtaja, puhelin 0400 852 626
Matti Niiranen, toiminnanjohtaja, puhelin 040 501 919
Lue lisää senioriliiton kannanottoja täällä!